رسانه خود را در شبکه تبلیغات ایران به کاربران اینترنت معرفی کنیدثبت نام

شبکه تبلیغات ایران

با ثبت لینک های خود در شبکه تبلیغات ایران ، آن را به کاربران اینترنت معرفی کنید و تحولی در افزایش اعضاء و کسب و کارتان ایجاد نمایید.
توضیحات بیشتر
مردان چگونه می توانند در برقراری عدالت جنسیتی در محیط کار به زنان کمک کنند؟

مردان چگونه می توانند در برقراری عدالت جنسیتی در محیط کار به زنان کمک کنند؟

shutterstock1

در بسیاری از کشورها مسئله ی مدیریت زنان به یک خواست همگانی تبدیل شده و کمبود آن به وضوح حس می شود. در شرکت های بزرگ، مجالس، سینما، سیاست، حوزه ی تکنولوژی و غیره به شدت جای خالی زنان احساس شده و زنان بسیار کمی دیده می شوند که توانسته باشند به جایگاه های بالایی در این زمینه ها رسیده باشند. همه جا می بینیم که مردان حاکمیت مطلق را در دست دارند. حتی در کشوری مانند ایالات متحده نیز زنان در بهترین حالت تنها ۳۰ درصد از مناسب بالای مدیریتی را اشغال کرده اند هرچند در دولت دونالد ترامپ این میزان کمتر نیز شده است.

shutterstock2

در کل شرایط به نحوی پیش می رود که موانع زیادی بر سر راه زنانی که می خواهند وارد دنیای کار و بازار شوند وجود دارد و نسل های آینده باید اهمیت این موضوع را درک کنند زیرا زنان نیز نیمی از جمعیت جهان را تشکیل داده و نباید در اداره ی آن نادیده گرفته شوند. همچنین تحقیقات نشان می دهد که گروه های تحقیقاتی که از هر دو جنسیت تشکیل شده باشد خلاقیت و نوآوری بیشتری داشته و تفکرات دارای رگه های تبعیض جنسیتی در آن ها کمتر دیده می شود. شرکت ها و سازمان هایی که زنان مدیر بیشتری داشته و زنان بیشتری در هیئت های مدیریتی آن ها حضور داشته باشند به میزان قابل توجهی درآمد و سودآوری بالاتری نیز دارند.

بنابراین اگر شرایط برای زنان نیز مانند مردان مهیا شده و هیچ تبعیض یا مانعی مربوط به جنسیت آن ها در میان نباشد، زنان نیز مانند مردان می توانند موثر بوده و با توجه به اصل شایسته سالاری به مراتب بالای مدیریتی برسند. همان چیزی که در سال های اخیر در مورد کشور خودمان نیز اتفاق افتاده و هر ساله شاهد حضور زنان در مناسب بالای دولتی و سیاسی بوده ایم، هرچند برای رسیدن به نقطه ی ایده آل هنوز فاصله ی زیادی داریم. بنابراین اجازه دادن به زنان برای در دست گرفتم مناصب مدیریتی بر اساس شایستگی هایشان نه تنها عدالت بیشتری را در جامعه برقرار کرده و زنان را از انزوا خارج خواهد کرد بلکه از لحاظ اقتصادی و مالی نیز مقرون به صرفه بوده و نتایج خوبی را در این زمینه در بر خواهد داشت.

shutterstock3

زنان در سال ها و دهه های اخیر همواره در مورد موانعی که بر سر راه آنان برای حضور موثرتر در اجتماع وجود دارد صحبت و مشورت کرده اند اما مشارکت و مساعدت مردان در این زمینه می تواند نتایج موثرتری در پی داشته باشد. بنابراین مردانی که مناصب مدیریتی را در موسسات و شرکت ها بر عهده دارند باید سعی کنند از تیم های کاری با تنوع جنسیتی استفاده کنند تا هم بهره وری و موفقیت تجاری شرکت خود را بهبود بخشیده و هم در جهت به واقعیت پیوستن عدالت جنسیتی قدم بزرگی برداشته باشند. البته قبل از همه چیز باید این واقعیت را قبول داشته باشید که همه ی مردان به نحوی و به اندازه ای، حتی بصورت ناخودآگاه، نسبت به زنان و البته نژادها و قومیت های دیگر با دیده ی تبعیض نگاه می کنید. ممکن است با خود فکر کنید که این افراد از کیفیت و کارآیی کمتری برخوردارند یا توانایی مدیریت ندارند.

shutterstock4

پذیرفتن و اعتراف به این واقعیت خود بخش زیادی از مشکل را رفع خواهد کرد. از خود بپرسید که آیا اگر به جای آن زن یک کارمند تازه کار مرد وجود داشت باز هم همین تفکر و رفتار را در مورد او داشتم؟ آیا همه ی مردان تنها بر اساس صلاحیت ها و توانایی هایشان ارتقای منصب پیدا می کنند؟ آیا دیدگاه مدیران نسبت به کارمندان زن و مرد و توانایی های هر کدام یکسان است؟ زنان همواره مورد تبعیض قرار گرفته اند. زمانی که بفهمید و اعتراف کنید که دیدگاه های شما در مورد زنان که با تبعیض همراه بوده درست نبوده است شرایط برای بهبود این وضع و ارتقای جایگاه زنان فراهم شده و مردان می توانند با برداشتن چند قدم ساده شرایط را برای حضور هر چه بیشتر زنان در جامعه فراهم کنند.

shutterstock6

اول از همه به زنان اجازه دهید که به اندازه ی مردان نظرات و عقاید خود را بیان کنند. در هر منصب و هر مکانی که کار می کنید فضای بیشتری به زنان بدهید و اجازه دهید خودشان را نشان بدهند.

دوم این که به زنان تازه کار کمک بیشتری کرده و آن ها را راهنمایی نمایید. مطالعات نشان می دهد که زنان تازه کار نسبت به مردانی با شرایط یکسان از اعتماد به نفس کمتری برخوردار بوده و به راحتی برای بدست آوردن فرصت ها تلاش نمی کنند. زنان خود نیز از چنین کمبودی آگاه بوده و سعی می کنند این مشکل را حل کنند اما بسیاری نمی توانند از پس این چالش برآیند. زنان جوان به تشویق ها و حمایت های مدیرانشان نیاز دارند و تنها کمی کمک و همیاری می تواند آن ها را به افرادی باتجربه و مفید تبدیل کند. به آن ها اجازه دهید و حتی از آن ها بخواهید که مسئولیت های چالش برانگیز را به عهده بگیرند، ریسک کنند و شک به خود را کنار بگذارند. حتی شاید لازم باشد بیش از یک بار از آن ها بخواهید که اهداف بلندپروازانه داشته باشند.

shutterstock7

سوم این که لطفاً سعی نکنید مانع پیشرفت زنان و پیشبرد برنامه هایشان شوید. در یک جلسه یا نشست کاری حرف آن ها را قطع نکنید و اجازه دهید صحبت هایشان را ادامه دهند. برای درک این موضوع در اولین جلسه ای که شرکت کردید تعداد دفعاتی که صحبت های زنان حاضر در جلسه قطع می شود را یادداشت کنید. این مشکلی است که حتی در جلسات سیاسی و کاری بسیار مهم در دولت ها و شرکت های بزرگ نیز رخ می دهد. به خوبی به آن ها گوش دهید و سعی کنید نکات مفید صحبت هایشان را یادداشت نمایید. سعی کنید زنانی که در گروه های کاری حضور دارند به حاشیه رانده نشوند و در فعالیت های گروهی دخیل باشند.

shutterstock8

در آخر این که رابطه ی دوستانه ی خود با اعضای گروهتان را بررسی کنید و طوری رفتار کنید که همکاران زن شما نیز به اندازه همکاران مرد احساس راحتی کرده و امکان برقراری ارتباط با شما را داشته باشند. سعی کنید بدون در نظر گرفتن جنسیت اعضای گروهتان را به هم نزدیک کرده و به مشارکت دعوت نمایید. در مورد ساعات کاری و دستمزدها نیز باید عدالت را رعایت کرده و شرایط را برای کار زنان مهیا کنید. به جای زنان تصمیم نگیرید. سفرهای کاری را از آن ها دریغ ننمایید. باید دیدگاهتان نسبت به زنان را به طور کلی تغییر دهید.

 

جهت مشاهده سایر مطالب آموزشی اینجا کلیک کنید
افزایش ممبر
نظرات
دیدگاه شما
لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید

پیشنهاد های ویژه

چگونه پیشنهاد ویژه شویم ؟
برو بالا